YAZILIM VE İŞ HAYATI

Seher EKMEKÇİ
Yazılım ve İş Hayatı

Yazılım ve İş Hayatı

Farklı bir konuya değinmek istiyorum. Şöyle ki insanlar çalışıyor. Herkes belirli bir tempoda sabah gidip belirli bir saatten sonra evlerine geri dönüyorlar. Belirli çalışma saati karşılığında insanlar ücret alıyor ve bizler bu ücreti ‘maaş’ kelimesiyle nitelik giydiriyoruz.  Diyeceksiniz ki bana, ne alaka şimdi böyle bir yazı. Şimdi herkes düzenli bir yaşam ister. Ben öyle düşünüyorum.

Yazılım sektörünü yukarıda bahsettiğim konuyla ele almak asıl hedefim. Şimdi bir yazılımcının iş hayatı genel olarak esnek iş saatleri olarak düşünülmektedir. Ama çoğunlukla bu esnek saatler sekiz saatin üstünde yoğun iş temposu ve stresli bir yaşam demektir. Niçin derseniz şöyle ki, bir proje var ve patron şu saate kadar yetişmeli der hatta yetişecek denir.  Bu lise çağındaki bir öğrenci için güzel şeydir. Çünkü bir insanın saatlerce sular seller gibi kod yazması muhteşem olarak düşünülür fakat bu yazan insan açısından bakıldığında aslında o kadar mükemmel olmaya bilir. Zamanla bileğin ağrır, beynin uyuşur, gözlerin ağrır ve dik durmak bir eziyet gelmeye başlar. Bir de evli bir insan olarak düşünüldüğünde; ilgilenemediğin bir ailen, ilgilenemediğin bir karın veya kocan ve zamanla bundan bunalan eş demektir.

Hadi bunları koyduk kenara, bir de eve gelmişsindir dinlenmek istersin hop bir telefon gelir işte sorun var bak veya evde tamamlaman gereken projeler. Ne kadar acı bir durum mesain biter ama işin bitmez. Sen bile bazen oturur üzülürsün buna çünkü sen seni tanıyamazsın. Öyle saçmalık mı olur denir lakin insan kendine vakit ayıramadığında motivasyon edici davranışların olmadığında iş bir süre sonra eziyete dönüşmez mi?

Bir de genelde iş ahlakı denen bazı kurallar vardır. Şöyle düşünülürse sen belirli bir çalışma saatini dolduruyorsun ama fazla çalışıyorsun size soruyorum, sizce aldığınız maaş çalıştığınız o kadar yoğun tempoya göre nerede?  Bir de sen işlerini yapmışsın güzelce çalışıyorsun belirli bir saatten sonra (örnek olarak akşam 22:00) bir insanı telefonla arayıp şu iş şöyle bu iş böyle bunu yap demek o kişinin hayatına müdahale etmek değil midir? Diyelim ki eşiyle yemeğe çıktı güzel bir vakit geçiriyor, arkadaşlarıyla dışarıda vakit geçiriyor veya evinde kitap okuyor. Bir insan işini tamamladıktan sonra veya iş yerinden ayrıldıktan sonra hayatına müdahale etmek ne kadar doğrudur?

Ayrıca bunu sadece yazılımcılar veya bilişimciler olarak değil de çalışan insanlar olarak düşünüldüğünde sizce o kişinin hayatına tecavüz etmek olmuyor mu?

Şuan herkes o kadar yoğun çalışıyor ki özel hayat diye bir şey den söz edemiyorum. Çünkü herkes 7/24 çalışmak zorundaymış gibi davranılıyor fakat maaşa gelindiğinde verilen ücreti kabul etmek zorunda bırakılıyor.

Ben bir yazılımcı olarak düşüncelerimi paylaşmak ve çevremde bu çeşit durumlara yer yer iş hayatında maruz bırakılan insanları gördüğümden dolayı sizlerle böyle bir konu hakkında düşüncelerimi paylaşmak yer yer sizlere sorular yönelterek sizler bu konuda neler düşündüğünüzü merak etmekteyim.

Umarım güzel bir yazı olmuştur.

Güzel bir yaşam, güzel bir iş ve en güzeli severek yaptığımız ve ortaya koyduğumuz emek parçaları olması dileğiyle hayırlı işler smiley

YORUMLAR

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.